כיצד פועלים השרירים


השריר הוא איבר מורכב בעל פעילויות רבות. החשובה והמוכרת ביותר שבהן היא התנועתיות של השלד. 


כל תנועה שאנחנו מבצעים, לעתים גם בלי יודעין כרוכה בהפעלה של מספר רב של שרירים, אשר מזיזים את האיבר(כמו הזרוע) וגם מייצבים אותו. ניתן לראות כאן כמה שרירים מעורבים בפעילויות יומיום פשוטות. 


כל אחד מהשרירים האלה צריך לפעול בצורה מתואמת עם השרירים האחרים. כדי שהשריר יפעל עליו לשנות את אורכו, כמו קפיץ. כדי שזה יקרה מתרחשת שורה ארוכה של תהליכים. כפי שתוכלו לראות בסרטון הזה:


התהליכים האלה דורשים אנרגיה. זו מסופקת על ידי ה"מטבע העובר לסוחר" של מערכות ביולוגיות- ATP. מקור האנרגיה הוא במזון שאנחנו אוכלים (פחמימות, שומנים ובמידה פחותה חלבונים). כאשר רוב האנרגיה נוצרת בתוך "טחנות הכוח" התאיות שקרויות מיטוכונדריה. 
ניתן לראות את השלבים השונים של התהליך הזה כאן. 


כדי שתהיה אנרגיה לשריר, בזמן שהוא פועל כל התהליכים צריכים להיות מתואמים היטב. בשנים האחרונות יש יותר ויותר הבנה על האופן בו תא השריר "מזהה" את רמת הפעילות הנדרשת ממנו ומגביר את ייצור האנרגיה בהתאם.

פגיעה בכל אחד מהשלבים המורכבים האלה (כתוצאה מפגם גנטי או נוגדן), תגרום לבעייה ביכולת של השריר לבצע את פעילותו כראוי. 

כאשר הפגיעה גורמת לכך שהשריר פועל היטב בהתחלה, אך אינו מסוגל להתמיד בפעילות נוצרת תסמונת שבה ישנה התעייפות של השרירים במאמצים חוזרים.כל התכנים המובאים באתר הזה הם למטרות מידע כללי בלבד ואין לראות בהם ייעוץ רפואי או המלצה או להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. האחריות לשימוש בהם היא על הגולשים ועל דעתם בלבד.